Drodzy Bajkopisarze!!!

Tegoroczna już szesnasta Piernikowa Chata nawiązuje do architektonicznych wątków, wszak "chata" w tytule festiwalu zobowiązuje, a do baśni prowadzi wiele drzwi i tajemniczych korytarzy! Architektura i literatura mają ze sobą wiele wspólnego, a słowa konstrukcja, forma, czy projektowanie można odnieść zarówno do literackiego tekstu, jak i rozmaitych budowli. Cieszymy się z podjętej współpracy z wrocławskim  Muzeum Architektury przy tej festiwalowej odsłonie, a uczestników czekać będzie z tego powodu wiele atrakcji!

Nasz festiwal to zarówno konkurs na najpiękniejszą baśń, jak i warsztaty twórcze dla dzieci. Konkurs niczym wspaniały zamek składa się z wielu  komnat, a w każdej czekają kolejne zadania! Najpierw należy napisać baśń na jeden z trzech podanych przez nas tematów, ale jeśli baśń spodoba się jurorom i uczestnik znajdzie się w dziesiątce półfinalistów - witaj kolejna przygodo! Bajkopisarze zamienią się w bajarzy by oczarować publiczność Gali swoimi opowieściami!

Laureaci etapu pisemnego mogą liczyć na pomoc Agnieszki Gil-Gawałko, wrocławskiej autorki książek, by podczas konsultacji literackich przeanalizować swój tekst pod kątem stworzenia na jego bazie atrakcyjnej opowieści na scenie. Uczestnicy ustnego etapu będą mieli także okazję popracować na warsztatach żywego słowa z Edytą Skarżyńską - aktorką Teatru Lalek we Wrocławiu, by przygotować opowieść pod kątem interpretacji.

Czekać na Was będą nagrody: książki z ciekawymi bohaterami, a w finale festiwalu wspólne warsztaty literackie nt. konstrukcji tekstu, które poprowadzi gość specjalny festiwalu - Agnieszka Gil-Gawałko, autorka książek "Dziki szczaw", Herbata z jaśminem" laureatka wyróżnienia jury VI Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren za opowiadanie "Stara latarnia". Wybierzemy się także wspólnie do Muzeum Architektury na warsztaty poświęcone myśleniu projektowemu.

Tematy do wyboru:

Jaś i Małgosia

jas i malgosiaJaś i Małgosia to tytuł klasycznej baśni jak i nazwy dwóch wrocławskich kamieniczek stojących na rogu ulic Odrzańskiej i Mikołaja przy Rynku.  Czy to możliwe, że czarownica zamieniła dzieci w te domki, a może Jaś z Małgosią wybudowali je na pamiątkę swojej niezwykłej przygody?  Napisz  opowieść, która połączy baśniowe  wątki „Jasia i Małgosi” z wrocławskimi kamieniczkami. Możesz wykorzystać przesłanie „ Nie życz złego nikomu, byś tego nie zastał w domu” lub inne, które będzie także pasować do Twojej historii.

W tym domu straszy!

biblioteka glowna uwr fot. marek sliweckiBudynek dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu przypomina bajeczny zamek, w którym może wydarzyć się niejedna niezwykła historia. Napisz baśń, w której będziesz głównym bohaterem, a ta biblioteka miejscem akcji (lub jednym z miejsc akcji), wykorzystaj  zarówno wygląd budynku, jak i przesłanie „Strach ma wielkie oczy”.

 

 
Drzwi do baśni

Siedziba Muzeum Architektury we Wrocławiu zachodni portal archJPGDo świata baśni często prowadzą jakieś tajemne przejścia. Do jakiej baśni zaprowadzą Ciebie drzwi ze zdjęcia? Napisz baśniową opowieść, której będziesz bohaterem, wykorzystując  obiekty ze zdjęć: wieżę ciśnień, złote jabłko z Kamienicy pod Złotym Jabłkiem, kamienicę wg projektu Wojciecha Jarząbka, dawny dworzec kolejki wąskotorowej (wszystkie lub wybrane przez Ciebie). Pamiętaj o cechach baśni, niezwykłych wydarzeniach, magii i przesłaniu.


Galeria obiektów architektonicznych

 

Biblioteka Uniwersytecka, ul. Szajnochy | fot. arch. Muzeum Architektury
Biblioteka Uniwersytecka, ul. Szajnochy | fot. arch. Muzeum Architektury
Biblioteka Uniwersytecka ul. Szajnochy  fot. Marek Śliwecki
Biblioteka Uniwersytecka ul. Szajnochy fot. Marek Śliwecki
Dawny dworzec kolejki wąskotorowej, pl. Staszica | fot. arch. Muzeum Architektury
Dawny dworzec kolejki wąskotorowej, pl. Staszica | fot. arch. Muzeum Architektury
Kamieniczki Jaś i Małgosia | fot Katarzyna Sipko
Kamieniczki Jaś i Małgosia | fot Katarzyna Sipko
Detal Kamienicy pod Złotym Jabłkiem | fot. Katarzyna Sipko
Detal Kamienicy pod Złotym Jabłkiem | fot. Katarzyna Sipko
Kamienica wg. projektu Wojciech Jarząbka | fot. arch. Muzeum Architektury
Kamienica wg. projektu Wojciech Jarząbka | fot. arch. Muzeum Architektury
Siedziba Muzeum Architektury we Wrocławiu ul. Bernardyńska 5; zachodni portal | fot. Jerzy Wypych
Siedziba Muzeum Architektury we Wrocławiu ul. Bernardyńska 5; zachodni portal | fot. Jerzy Wypych
Wieża Ciśnień, ul Sudecka | fot. arch. Muzeum Architektury
Wieża Ciśnień, ul Sudecka | fot. arch. Muzeum Architektury

Dane realizacyjne:

TERMINARZ FESTIWALU

15 lutego 2024 r. | ostateczny termin nadsyłania prac/ zgłoszeń

21 lutego 2024 | ogłoszenie listy nazwisk półfinalistów na www.swiatowid.net.pl; informacje zostaną przesłane także na adresy mailowe podane w kartach zgłoszenia (rodzic i nauczyciel).

24-25 lutego 2024 | konsultacje literackie z Agnieszką Gil

2-10 marca 2024 (weekendowo) | warsztaty żywego słowa z Edytą Skarżyńską

UWAGA! Grafik konsultacji i warsztatów ustalimy telefonicznie w porozumieniu z prowadzącymi zajęcia i opiekunami uczestników.

22 marca 2024 godz. 10.00 -14.00, sala widowiskowa 301 | Gala festiwalu, konkurs na najpiękniejszą baśń z udziałem publiczności - dzieci z klas uczestników konkursu ;-) -> jury dziecięce!

FINAŁOWE ATRAKCJE:

23 marca 2024 godz. 10.00-14.00 | warsztaty literackie z Agnieszką Gil-Gawałko

24 marca 2024 godz. 11.00 - 12.30 | warsztaty w Muzeum Architektury