grafika przedstawia domek ze spadzistym dachem. W otwartych oknach siedzą dzieci, które zajęte są pisaniem lub czytaniem

„Opowieści pobudzają, wzruszają, rodzą smutek, pytania, tęsknoty i głębokie zrozumienie (...), są lekarstwem, które wzmacnia i pokazuje właściwą drogę każdemu człowiekowi.” – pisała w swojej niezwykłej książce „Biegnąca z wilkami” Clarissa Pinkola Estés. Bajki, baśnie i legendy leżą u źródeł naszej kultury, od zawsze koiły nasze lęki przed nieznanym, ale przede wszystkim potrafiły zaciekawiać!. Chęć stworzenia przestrzeni, by dzieci na dłużej mogły pobyć w świecie baśni oraz miały okazję kreować ten świat, stała się w Światowidzie inspiracją do narodzin bajkowej imprezy – słodkiej i magicznej jak... domek z piernika!

Na tegoroczny (już dwunasty!) Festiwal Bajkopisarzy „Piernikowa Chata”, złożą się jak zawsze konkurs i warsztaty dla dzieci. Konkurs jest nie lada wyzwaniem! Nie tylko należy napisać baśń na jeden z trzech podanych w regulaminie tematów, ale jeśli baśń spodoba się jurorom i kandydat na bajkopisarza znajdzie się w dziesiątce laureatów - trzeba sprostać kolejnemu zadaniu. Podczas uroczystej gali, w sali szczelnie wypełnionej publicznością bajkopisarz zamienia się w bajarza, prezentując na scenie wcześniej napisaną przez siebie historię.

A zadanie łatwe nie jest, bo tworzywo literackie w formie pisanej i mówionej to dwa zupełnie inne światy, posługujące się kompletnie odmiennymi środkami wyrazu! Sednem prezentacji na scenie ma być żywe słowo – takie, którym można oczarować słuchacza, a umieć zaciekawić tym, o czym się mówi, to wielka sztuka!

Piernikowa Chata to także obecność gości. Edyta Skarżyńska - aktorka Teatru Lalek we Wrocławiu, poprowadzi warsztaty żywego słowa przygotowujące półfinalistów konkursu do udziału w Gali. Gościem honorowym festiwalu jest Marcin Pałasz - autor słuchowisk radiowych i  kilkudziesięciu książek dla dzieci, w tym słynnej serii o psie Elfie ("Sposób na Elfa" figuruje na liście lektur szkolnych), który przewodniczyć będzie jury konkursowemu na Gali oraz poprowadzi warsztaty literackie dla laureatów konkursu wieńczące festiwal. 

OGŁASZAMY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ BAŚŃ!

 • adresatami konkursu są uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych Wrocławia i powiatu wrocławskiego. 
 • tematy do wyboru: 

1. Przygoda z Elfem
Gościem tegorocznej Piernikowej Chaty jest Marcin Pałasz - autor zbioru książek o przygodach psa Elfa. Opisz własną baśniową przygodę z Elfem wiedząc, że Elf jest psem zaczarowanym i trafił do ciebie uciekając od złej czarownicy z baśni Krzesiwo, u której w starej wierzbie pilnował skrzyni skarbów.

2. Podróż na latającym dywanie
Hans Christian Andersen często ożywiał w swoich baśniach przedmioty codziennego użytku jak porcelanowe figurki stojące na komodzie czy stary imbryk. Wyobraź sobie, że dywan w twoim pokoju jest zaczarowany i wyruszyłeś nim w podróż. Opisz swoje baśniowe przygody tak, by opowieść ilustrowała przysłowie: wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.

3. Nowe szaty starych baśni:  Calineczka lub Świniopas
Temat ten kierujemy do wielbicieli starych baśni lub antybaśni, lubiących zabawę znanymi motywami baśniowymi i tworzenie nowych historii na ich kanwie.

 • pamiętaj, by twoja praca zawierała w sobie cechy baśni, a więc tajemnicze przygody, niezwykłych bohaterów, magię oraz ważne przesłanie, które wynika z opowieści.
 • praca nie może być wcześniej publikowana bądź nagradzana w innych konkursach 
 • obowiązująca forma: wydruk komputerowy - koniecznie 3 egzemplarze - lub czytelny rękopis (wtedy oryginał plus dwie kserokopie).
 • opis w nagłówku pracy: własny tytuł baśni; realizowany w pracy temat ; imię i nazwisko uczestnika; nazwa szkoły i numer klasy
 • zgłoszenia (konkursowe prace oraz dołączone do nich wypełnione i podpisane przez rodziców uczestników karty zgłoszenia) należy przesłać na adres: ODT Światowid ul. Sempołowskiej 54 A 51- 661 Wrocław, z dopiskiem na kopercie „Piernikowa chata” w terminie do 22 lutego 2019 r. - liczy się data stempla pocztowego.
 • regulamin konkursu i karty zgłoszenia (dla uczestników konkursu i nauczycieli zgłaszających grupy uczniów do konkursu) dostępne są w poniższych załącznikach
 • lista nazwisk półfinalistów ukaże się 6 marca 2019 na www.swiatowid.net.pl;  Informacje zostaną przesłane także laureatom na adresy mailowe podane w kartach zgłoszenia (rodzic i nauczyciel). 
 • Warsztaty żywego słowa dla półfinalistów z Edyta Skarżyńską odbędą się: 9, 17, 24 marca 2019; na pierwsze spotkanie dla całej grupy zapraszamy 9 marca o 10.00 do galerii ODT (parter)
 • Gala festiwalu: 29 marca 2019 godz. 10.00 (sala widowiskowa 301)
 • Warsztaty Literackie z Marcinem Pałaszem: 30 marca 2019 godz. 10.00 (galeria, parter)

Regulamin_Piernikowa_Chata_2019

dockarta_zgłoszenia_uczestnika__2019.doc

doczbiorowa_karta_zgłoszenia_prac_2019.doc