grafika na zielonym dywanie postać rudowłosej dziewczyny w półlotosie i uniesionymi rękami

 

Praktyka Somayog składa się z serii pozycji i ćwiczeń fizycznych i mentalnych, połączonych z pracą z oddechem. Polega na prostych ćwiczeniach, możliwych do wykonania dla każdego, z maksymalną uwagą i szacunkiem do ograniczeń ciała, bez współzawodnictwa i stresu. Ćwiczenia umożliwiają lepszą kontrolę nad funkcjonowaniem ciała i umysłu poprzez przywrócenie świadomości ciała i kontakt z umysłem.

Somayog łączy indyjski system ćwiczeń fizycznych i oddechowych ze współczesnymi, fizjoterapeutycznymi technikami pracy z ciałem i umysłem. Istnieje tłumaczenie nazwy Somayog jako „joga wiecznej młodości", które doskonale oddaje fizyczne efekty jej praktykowania. Młodzieńcza sprawność jest jednak tylko jedną z korzyści odczuwanych w wyniku dłuższej praktyki. Pozostałe zmiany dotyczą sfery świadomości i są równie ważne dla jakości życia jak sprawne ciało.

Somayog pomaga rozluźnić chroniczne napięcia, przywraca kontakt z ciałem i umiejętność właściwego posługiwania się ciałem, zwiększa elastyczność kręgosłupa, mięśni i więzadeł, wzmacnia mięśnie posturalne, działa terapeutycznie w dolegliwościach układu ruchu, wspomaga ekonomiczne oddychanie i pracę z energią za pomocą oddechu. Na poziomie psychicznym umożliwia wyciszenie umysłu, mniejszą podatność na stres, lepsze wyrażanie siebie i efektywne zarządzanie swoim życiem, poprawia umiejętność relaksacji i koncentracji, wzbogaca postrzeganie. Regularna praktyka podnosi komfort życia i niweluje negatywne skutki stresu. Działa także terapeutycznie i zapobiegawczo, dlatego polecana jest osobom, które z przyczyn zdrowotnych lub wieku nie są w stanie praktykować innego rodzaju aktywności fizycznej.

Kobieta z kręconymi włosami w jednej z pozycji jogi siedzi na dywaniku rozłożonym na pomoście nad jeziorem.

 

 

 

prowadzenie: Wiola Ziaja

 

 

 

 

poniedziałek: 19.00; 90 min. | sala 301, 2 piętro | uczestnicy: młodzież 14+ i dorośli 
opłata: 140 zł/ mc, wejściówka: 45 zł

 REGULAMIN I DEKLARACJA UCZESTNIKA