„Żyła tak, jak chciała, i tak, by wyrazić swym życiem najpełniej siebie.”

Żmichowska, Boznańska i Sempołowska (powieściopisarka, malarka, nauczycielka) – patronki osiedlowych uliczek na Wielkiej Wyspie znikają na mapie w gąszczu męskich nazwisk podobnie jak mało widoczna jest obecność kobiet na kartach tzw. "wielkiej historii". Taki stan rzeczy próbuje zmienić herstoria przywracająca kobietom należne im miejsce w dziejach.

Jeżeli chcemy badać herstorię, to musimy sięgnąć do innych źródeł i przyjrzeć się innym sferom – mówi Joanna Hytrek-Hryciuk. Na przygotowanych przez nią warsztatach zagłębimy się w herstoryczną perspektywę, by poszukać ciekawych, a zapomnianych dziś bohaterek. Nasza praca będzie miała formę dramy edukacyjnej. Uczestnicy zajęć wcielą się w członków Wyimaginowanej Komisji ds. Nazewnictwa. Dowiedzą się jakie zasady rządzą faktycznym nadawaniem nazw ulicom we Wrocławiu i wspólnie wybierzemy nazwę dla wybranego miejsca - w tym przypadku skweru przy ODT Światowid, sąsiadującym z ulicą Stefanii Sempołowskiej.

prowadząca: dr Joanna Hytrek – Hryciuk; historyczka i edukatorka, popularyzatorka herstorii, autorka licznych publikacji, w 2020 r. wyróżniona nagrodą 30. Kreatywnych Wrocławia.

3 października 2021| 14.00 - 15.00 |  301, II piętro | wstęp wolny

Warsztaty odbywają się w ramach w ramach wydarzenia "Urodziny Sempołowskiej" ->  Program  TUTAJ 

Matronat:  WRK logo poziom