grafika: drzewa i chatka oraz dzieci wyglądające przez okienka

 Drodzy Bajkopisarze!!!

Na tegoroczny (trzynasty!) Festiwal Bajkopisarzy „Piernikowa Chata”, złożą się jak zawsze konkurs i warsztaty dla dzieci. Konkurs jest nie lada wyzwaniem! Nie tylko należy napisać baśń na jeden z trzech podanych w regulaminie tematów, ale jeśli baśń spodoba się jurorom i kandydat na bajkopisarza znajdzie się w dziesiątce półfinalistów - trzeba sprostać kolejnemu zadaniu. Podczas uroczystej Gali, w sali szczelnie wypełnionej publicznością, bajkopisarz zamienia się w bajarza, prezentując na scenie wcześniej napisaną przez siebie historię.

A zadanie łatwe nie jest, bo tworzywo literackie w formie pisanej i mówionej to dwa zupełnie inne światy, posługujące się kompletnie odmiennymi środkami wyrazu! Sednem prezentacji na scenie ma być żywe słowo – takie, którym można oczarować słuchacza, a umieć zaciekawić tym, o czym się mówi, to wielka sztuka!

Piernikowa Chata to także obecność gości. Edyta Skarżyńska - aktorka Teatru Lalek we Wrocławiu, poprowadzi warsztaty żywego słowa przygotowujące półfinalistów konkursu do udziału w II etapie konkursu. Gościem honorowym festiwalu jest Roksana Jędrzejewska Wróbel, autorka ponad 20 książek dla dzieci, dramatopisarka, scenarzystka, która przewodniczyć będzie jury konkursowemu na Gali oraz poprowadzi warsztaty literackie dla laureatów konkursu wieńczące festiwal. 

XIII Piernikowa Chata to także czas naszej współpracy z Muzeum Miejskim we Wrocławiu, bo proponujemy Wam w tym roku inspiracje rodem ze świata unikatowych przedmiotów, które spotkać można we wrocławskim Pałacu Królewskim. Do każdego z tematów konkursu przyporządkowaliśmy jeden muzealny obiekt, który powinien w jakiś sposób być obecny w Waszych baśniach. Nie musicie w opowieściach respektować prawdziwej historii tych przedmiotów – o niej dowiemy się, gdy wspólnie pójdziemy do Muzeum je zobaczyć w sobotnie popołudnie (28 marca) ;-). Przyjrzyjcie się natomiast dobrze samym przedmiotom, potraktujcie ich wygląd i dekoracyjne szczegóły jako inspirację ;-). Tematy prac konkursowych do wyboru:

1. Nie przystoi drodzy moi w cudze piórka ciało stroić.

szafa ubraniowaCytat pochodzi z wiersza w zbiorze „Rady nie od parady” Małgorzaty Strzałkowskiej. Stroić się w „cudze piórka” oznacza wstydzić się być sobą i udawać kogoś innego (lepszego?), niż się jest rzeczywiście. Czasem te „cudze piórka” pomagają nam spełnić marzenia – wszak Kopciuszek na bal do księcia nie poszedł w swojej zniszczonej kuchennej sukience, ale w sukni księżniczki. Książę jednak poznał się na jej dobrym sercu. Zdarza się, że w „cudze piórka” stroimy się, bo nie wierzymy w siebie. Warto jednak się docenić i w życiu być po prostu sobą. O tym ma być ta opowieść. Przyjrzyjcie się tej starej szafie i wymyślcie historie jakie „cudze piórka” (maski, przebrania) może ona skrywać? Skąd na niej wzięły się wizerunki dwóch kobiet (może to bohaterki waszej opowieści)? Czy szafa jest tylko pięknym schowkiem, czy drzwiami do zaczarowanego świata, w którym nie trzeba nikogo udawać?

Szafa wrocławska (barokowa)
Wrocławski warsztat stolarski, ok. 1730-1740 r., ze zbiorów MMW.

 

2. Jeśli spotykasz kogoś bez uśmiechu, daj mu jeden ze swoich.

portret damyTen temat mówi nam o tym, że czasem bardzo mała rzecz - jak uśmiech, dobre słowo, podarowany życzliwie drobiazg – potrafi uczynić życie innej osoby lepszym i szczęśliwszym. Po prostu je odmienić! Przyjrzyjcie się portretowi tej poważnej damy w pięknej sukni i jej pieskowi. Nie wygląda na szczęśliwą. Wymyślcie baśniową opowieść o tym, co odmieniło jej życie na lepsze.

Portret Beaty Abigail von Buddenbrock (żony gubernatora Wrocławia).
Autor: Antoine Pesné lub Georg Lisiewsky, ok. 1745 r., ze zbiorów MMW.  


3. Nowe szaty starych baśni: „Jaś i Małgosia” lub „Szklana góra”
piecTemat ten kierujemy do wielbicieli starych baśni lub antybaśni, lubiących zabawę znanymi motywami baśniowymi i tworzenie nowych historii na ich kanwie. Ważne, by w waszej opowieści pojawił się ten piękny piec! Czy stał on w piernikowej chatce czarownicy, a ona wcale nie była zła, może uprawiała białą magię, piekąc w nim słodkie bezy? Niewykluczone, że wybudował ten piec ojciec Jasia i Małgosi w podzięce za uratowanie życia dzieci. A może ten piec dawno temu był wielką mlecznobiałą, stromą szklaną górą z zamkiem na szczycie i mieszkającym u jej podnóża ziejącym ogniem smokiem? Jacy śmiałkowie górę zdobyli, kogo uratowali przed złem oraz jak i dlaczego góra zamieniła się w piec? Może też było zupełnie inaczej, ale to już sami musicie wymyślić.

Cylindryczny piec fajansowy (fragment)
W pałacach stawiano dekoracyjne piece fajansowe do ogrzewania komnat. Nasz piec ozdabiają dwa medaliony z popiersiami oraz wieńcząca go ceramiczna szyszka. Autor: prawdopodobnie wrocławska pracownia Cramera, XVIII w., własność prywatna. 

4. Uwaga nowość! Jest temat czwarty - najbardziej otwarty! Dostaliśmy z Muzeum Miejskiego zdjęcia dziesięciu przedmiotów. Trzy zostały przyporządkowane do poprzednich tematów. Możecie wybrać jeden z pozostałych i wymyślić o nim baśniową historię i jej przesłanie. 

Przedmioty- inspiracje do wszystkich czterech tematów znajdziecie w naszej galerii TUTAJ

  • pamiętaj, by twoja praca zawierała w sobie cechy baśni, a więc tajemnicze przygody, niezwykłych bohaterów, magię, zwycięstwo dobra nad złem oraz ważne przesłanie, które wynika z opowieści.
  • praca nie może być wcześniej publikowana bądź nagradzana w innych konkursach 
  • obowiązująca forma: wydruk komputerowy - koniecznie 3 egzemplarze - lub czytelny rękopis (wtedy oryginał plus dwie kserokopie).
  • opis w nagłówku pracy: własny tytuł baśni; realizowany w pracy temat i numer szkoły oraz klasy

 Terminarz festiwalu:

  • 26 lutego 2020 r. : termin nadsyłania zgłoszeń; konkursowe prace oraz dołączone do nich wypełnione i podpisane przez rodziców uczestników karty zgłoszenia, które prosimy wypełniać bardzo czytelnie, jak i karty zgłoszeń zbiorowych od nauczycieli należy przesłać na adres: ODT Światowid ul. Sempołowskiej 54 A 51- 661 Wrocław, z dopiskiem na kopercie „Piernikowa chata”

pdf2020__Regulamin_Piernikowa_Chata

pdfPiernikowa Chata 2020_karta do druku_ tematy konkursu 

dockarta zgłoszenia uczestnika__2020

doczbiorowa karta zgłoszenia prac_dla nauczyciela_ 2020.doc

  • 5 marca 2020 ukaże się  na www.swiatowid.net.pl lista nazwisk półfinalistów; informacje zostaną przesłane także dziesiątce zwycięzców I etapu konkursu  na adresy mailowe podane w kartach zgłoszenia (rodzic i nauczyciel).
  • 8, 14, 15 i 22 marca 2020 - dni warsztatów żywego słowa dla półfinalistów z Edytą Skarżyńską; zaczniemy 8 marca turą indywidualnych konsultacji w godzinach 13.00-18.00, zapisy na wszystkie zajęcia ustalimy podczas indywidualnych rozmów z rodzicami półfinalistów.
  • 27 marca 2020 godz. 10.00-14.00, sala widowiskowa 301 - Gala festiwalu, konkurs na najpiękniejszą baśń z udziałem publiczności - dzieci z klas uczestników konkursu ;-) -> jury dziecięce!
  • 28 marca 2020 godz. 10.00-14.00 - warsztaty literackie dla finalistów konkursu - z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel
  • 28 marca 2020 godz. 10.00-12.00 - warsztaty literackich inspiracji dla nauczycieli - z Agnieszką Gil
  • 28 marca 2020 godz. godz. 15.00 - oprowadzanie po wrocławskim Zamku Królewskim