sala widowiskowa podczas festiwalu Piernikowa Chata

Nastrojowe lampy na scenie, w ramie baśniowy domek pełen dziecięcych bajkopisarzy, widownia wypełniona po brzegi - to niewątpliwe znaki, że w Światowidzie właśnie trwa Gala 12. Festiwalu Bajkopisarzy Piernikowa Chata. 

dziesiątka uczestników konkursu na scenie

Na tegoroczny konkurs na najpiękniejszą baśń spłynęło 160 prac z 32 szkół podstawowych Wrocławia i powiatu wrocławskiego. Na finałowej Gali mieliśmy okazję usłyszeć dziesięć konkursowych baśni w wykonaniu ich autorów.

Wręczanie nagród

Zanim jednak druga część konkursu podgrzała emocje na widowni wszyscy półfinaliści, jak i wyróżnieni w części pisemnej konkursu, otrzymali pamiątkowe dyplomy bajkopisarza i nagrody, na które złożyły się piernikowe serca od Piernika Wrocławskiego oraz książki od wydawnictw Warstwy i Literatura. 

jury ekspertów

Przy stoliku ekspertów zasiadali: Magdalena Piekarska (dziennikarka GW), Małgorzata Skoczylas (polonistka) i Marcin Pałasz (literat, autor książek dla dzieci i młodzieży). Jury oceniało spójność i atrakcyjność opowieści, jak i umiejętności uczestników konkursu w zakresie nawiązywania kontaktu z publicznością. Publiczność Gali na czas konkursu przeobrażała się w jury dziecięce, które wybierało trzy najciekawsze opowieści podczas głosowania. 

Emilia Kaźmierska

Pierwszą konkursową prezentacją był  „Król świata baśni” w wykonaniu Emilii Kaźmierskiej (kl. 6; edukacja domowa; Wrocław). Jej bohater Wojtek miał okazję przekonać się, że nawet gdy łatwo można zostać królem (bo wystarczy tylko wylądować magicznym dywanem we właściwym miejscu i czasie), to jednak królewskie obowiązki i odpowiedzialność już takie łatwe nie są!

Marcin Włodarczak

Marcin Włodarczak (kl. 4;Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek Sióstr Salezjanek Wrocław) swoją opowieścią „Niesamowita przygoda z krasnalami” przeniósł nas do świata krasnali obecnych jako posążki na wrocławskich ulicach. Miło jest być dużym, by pomagać mniejszym - podsumował bohater tej historii swoje niezwykłe przygody.

Julia Celny

Julka Celny (kl. 4; SP Dobrzykowice) wykorzystała temat magicznego dywanu, by niczym Szeherezada snuć baśń rodem z Dalekiego Wschodu ("Przygoda z magicznym dywanem”). Pojawili się w niej Ali-Baba, Dżin i Sindbad, przydała się im znajomość zaklęcia, by umieć otworzyć Sezam, czuło się w tej opowieści gwar  orientalnego targu i rzecz jasna nie zabrakło szczęśliwego zakończenia.

Zosia Porębska

Czy znacie UNO? Właśnie ta gra dla Zosi Poręby (kl. 4; SP 109 Wrocław) stała się kanwą opowieści „Magiczne karty” . Jej bohaterowie  przeżywali niezwykłe przygody dzięki podróży na latającym dywanie. Posiadanie zaczarowanych  kart uno pozwoliło im uniknąć nie jednej opresji. Cyfra zero stała się kołem ratunkowym, cztery jedynki dwiema parami nart, ciąg czwórek - drabiną, a dzieciom udało się bezpiecznie wrócić do domu.

Aleksandra Alberska

Baśniowe przygody często wydarzają się w odległych krainach, ale Aleksandra Alberska (kl. 5; SP 28 Wrocław) w opowieści  „Dominika we wnętrzu przedmiotów” zaprosiła słuchaczy do dogłębnego poznania przedmiotów bliskich i znajomych. Dowiedzieliśmy się na przykład co za tajemnice potrafił skrywać taki  niby zwykły kalendarz!  

Julia częstuje dzieci piernikami

Przerwa w konkursie to równocześnie najsłodsza część Gali. Pani Julia częstuje piernikami, bo Piernikowa Chata nie może obejść się przecież bez łakoci!

powstaje reportaż

Uczestnicy konkursu mieli też sposobność podzielenia się swoimi wrażeniami  z festiwalu przed kamerą. 

Dominika Marzec

Po przerwie usłyszeliśmy nową wersję baśni "Calineczka" w wykonaniu Dominiki Marzec (kl. 6; SP 53 Wrocław). „Zasłużona wielkość” to w sumie opowieść o tym, że nawet gdy się jest bardzo małym człowiekiem, to czynione dobro, empatia i niesiona innym pomoc pomaga  nam wewnętrznie rosnąć (baśniowa Calineczka rosła jednak także wzrostem).

Mikołaj Stiel

Ta pełna zabawnych dialogów i zaskakujących zwrotów akcji historia pokazywała jasno, jak ostrożnym trzeba być czasem w marzeniach. Mikołaj Stiel (kl. 4; SP 74 Wrocław), stając się na scenie Mikim,  opowiedział o tym, jak marząc o słodkościach, wafelkach, cukierkach i ciastkach na czarodziejskim dywanie trafił do „Krainy słodkości”. Jakie było jego zdziwienie, gdy nie zastał tam żadnych łakoci, ale w zamian całe mnóstwo słodkich różowych serduszek, kwiatuszków i innych lukrowanych fidrygałków. Uwolnienie z różowego koszmaru okupione zostało spotkaniem z dinozaurami!

Ania Budzowska

Wśród konkursowych opowieści wiele było o podróżach zaczarowanym dywanem, ale tylko Ania Budzowska (kl. 4; Niepubliczna Szkoła Podstawowa Sióstr Salezjanek Wrocław) wymyśliła historię, której dywan był narratorem („Latający dywan”). Ów Dywan szukał lepszego miejsca w życiu niż leżenie na podłodze pełnej okruszków i psiej sierści. Okazało się jednak, że jako królewski kobierzec ledwie umknął z życiem, bo tam codziennie zmieniano dywany na nowe. Gdy natomiast trafił do muzeum, wprawdzie był czysty i bezpieczny za szybą, ale czuł się bardzo samotny. Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej ;-)

Alicja Kwiatkowska
W opowieści  „Ogród przyjaźni” Alicji Kwiatkowskiej (kl. 5; SP Długołęka) słychać było inspiracje baśnią  "Świniopas", ale jej bohater Piotr był ogrodnikiem. Jego dary także odrzuciła dziewczyna, w której się zakochał, bo panna ceniła bardziej rzeczy modne i drogie, niż podarowane od serca. Jednak Piotr posadził w jej ogrodzie niezwykłą różę, a chęć ujrzenia wspaniałego kwiatu zainicjowała wewnętrzną przemianę w dziewczynie.

Ola Widawska
„Tam i z powrotem czyli moja przygoda w Krainie Baśni" zawiodła słuchaczy aż do leżących w Sudetach Wójtowic. To tam Aleksandra Widawska (kl. 6; SP 72 Wrocław), stając się Strażniczką Zaczarowanego Domu razem z psem Elfem ratowała od zguby mieszkańców Krainy Baśni. Opowieść prowadzona z dużą swadą bardzo zaangażowała publiczność. 

plebiscyt publicznościKtóra z opowieści najbardziej podobała się dzieciom? Szkolne zespoły jurorskie organizowały własne narady, by wybrać trójkę najlepszych bajarzy.

głosowanie

Potem należało jeszcze wrzucić  karty do głosowania do wybranych urn.

obrady jury

Obrady jurorów wymagały dłuższej dyskusji, ale dość szybko okazało się, że "Kraina słodkości"  w tym roku rządzi humorem na Piernikowej Chacie. Taka kolej rzeczy najbardziej podobała się przewodniczącemu jury, Marcinowi Pałaszowi. Wszak to jego dewiza, że słowa niosą uśmiech!

Kazio Sponnge Show

Widownia w oczekiwaniu na werdykt nie miała czasu się nudzić. Bo czy z wesołym łobuzem Kaziem Sponge i jego mamą Anną Makowską Kowalczyk w ogóle jest to możliwe?

Mikołaj Stiel i Marcin Pałasz

Nadszedł czas werdyktów! Mikołaj Stiel za swoją "Krainę słodkości" otrzymał dyplom bajarza z rąk Marcina Pałasza. Publiczność także nagrodziła go dyplomem, jak i oklaskiwała Mikołaja równie mocno, jak bawiła się w trakcie jego opowieści podczas konkursu. Bo dobrej zabawy i śmiechu naprawdę  było sporo! ;-). 

Ola Widawska

Bajarka Ola Widawska, opowiadająca  historię „Tam i z powrotem czyli moja przygoda w Krainie Baśni", doceniona została za naturalność, swobodę na scenie i świetny kontakt z publicznością. Nagrodę otrzymała od jury ekspertów i publiczności. 

Zosia Poręba

Jurorom podobała się również żywiołowa prezentacja Zosi Poręby - "Magiczne karty". Docenione zostało też umiejętne używanie przez nią rekwizytów.

IMG 6431

O uroczej opowieści  "Ogród przyjaźni" Alicji Kwiatkowskiej też dyskutowali jurorzy, niestety zabrakło im nagród do rozdania ;-(. Na szczęście tę opowieść doceniła i nagrodziła publiczność.

IMG 6804

Oto i wszyscy najlepsi Bajarze 2019 w towarzystwie jurorów. Nie brakowało gratulacji, oklasków, nagród, uśmiechów i wielu miłych słów. W finale Gali najważniejszą jednak stała się wiadomość, że uczestników konkursu czeka jeszcze jeden wspólnie spędzony dzień, bo Piernikową Chatę wieńczą zawsze warsztaty literackie. Tegoroczne poprowadził  Marcin Pałasz.

nagrywamy słuchowisko

Podczas czterogodzinnych zajęć uczestnicy sporo dowiedzieli się  czym jest słuchowisko oraz czym ono różni się od książki. Z racji barwnych dialogów na warsztat trafiła "Kraina słodkości" Mikołaja Stiela i wspólnymi siłami zamieniła się w scenariusz. Powstało też i nagranie ;-).

warsztaty Piernikowej Chaty, uczestnicy z tortem

Na warsztatach była także okazja, by świętować literacki sukces i udział w finale festiwalu. Tort od Piernikowej Chaty jak zawsze nie zawiódł smakiem!

 

XII Festiwal Bajkopisarzy Piernikowa Chata

29-30 marca 2019

prowadzenie warsztatów: Edyta Skarżyńska, Marcin Pałasz

gościnnie: Magdalena Piekarska, Małgorzata Skoczylas, Anna Makowska-Kowalczyk

tekst: Katarzyna Sipko | zdjęcia: Wojtek Maciąg, Marcin Pałasz

galeria zdjęć z imprezy -> TUTAJ 

reportaż filmowy z gali - > TUTAJ

podsumowanie I etapu konkursu - > TUTAJ

Kraina _Słodkości.mp3 - słuchowisko powstałe na warsztatach literackich z Marcinem Pałaszem

sponsorzy nagród:

Wrocławski Dom Literatury | Wydawnictwo Warstwy | Wydawnictwo Literatura | Piernik Wrocławski

patron honorowy | Kuratorium Oświaty we Wrocławiu

patronat medialny

Radio Wrocław | Radio RAM | Radio Wrocław Kultura