Lech Janerka, portret w kaszkiecie

 15 czerwca godz. 18.00, wstęp wolny!

Koncert organizowany w ramach Święta Wrocławia prezentuje w letnim anturażu plenerowej sceny na Sępolnie nowe projekty młodych wrocławskich muzyków. Zagrają: Jabłonka, Kagyuma, Sam & Bart oraz Trelecaster, co zapewni odbiorcom spory wachlarz muzycznych odniesień.

W tegorocznym programie poza utalentowaną młodzieżą wystąpi też jeden z najoryginalniejszych wrocławskich artystów – Lech Janerka. Ten wokalista, basista, kompozytor i autor intrygujących tekstów, trzymając się z dala od wszelkich trendów, od blisko 30 lat należy do najciekawszych osobowości polskiej muzyki rockowej.

Jabłonka
Zespół Jabłonka Jak twierdzą -  ich piosenki są ukształtowane przez mróz i listopadowe ciemności, bzik słowa, tumult półżywych, niepokojących bitów, kosmicznych gitar i basów. To także powrót do prostej, chłodnej melodii, którą ociepla oszczędny wokal. Muzyczne poletko dzieci lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, które cenią treść i chcą o sobie opowiedzieć. Zadebiutowali (2015) w klubie Bogart, na koncercie organizowanym przez Program Trzeci Polskiego Radia, jako support Kasi Nosowskiej. W 2017 roku z sukcesem zainaugurowali Enea Spring Break w Poznaniu. Jest ich pięcioro: Pola, Adam, Paweł, Jarek i Wojtek. Są z Wrocławia igrają polski trip - hop. 

Kagyuma
kagyuma mZespół czterech energetycznych kobiet, których wspólną misją jest wciągnięcie słuchacza w eteryczny świat dźwięków dopełnianych ciszą. Ich głównym źródłem inspiracji jest minimalizm, muzyka jazzowa, skandynawska i etniczna, a głównym środkiem wyrazu - głos w połączeniu z różnorodnym instrumentarium. Kwartet wykorzystuje rozmaite techniki wokalne, które pozwalają na wykreowanie nowego, bogatego świata muzycznego. Mają za sobą wiele koncertów, m.in. w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, w Teatrze Rampa w Warszawie, czy w ramach 37.Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Są Zwyciężczyniami festiwalu "Pamiętajmy o Osieckiej" oraz  laureatkami Nagrody Warto 2018 Gazety Wyborczej. 

Sam & Bart
snb1Obaj są gitarzystami i wokalistami, jak i przyjaciółmi od lat. Na początku śpiewali na głosy piosenki ulubionych wykonawców. Z czasem, zupełnie spontanicznie, zaczęły powstawać ich autorskie kompozycje, które grali znajomym. Trzy lata temu podjęli decyzję, by rejestrować swoje piosenki, a także zacząć pojawiać się na scenie. Sam & Bart wystąpili dotąd m.in. na festiwalach Spring Break, Zgrzytowisko, Songwriter Łódź Festival czy Slot Art. Ubiegłoroczna klubowa trasa koncertowa zespołu wywołała opinie, że objawili się polscy Kings of convieniece czy Simon & Garfunkel. Warto wspomnieć, że grupa wystąpiła na dużej scenie festiwalu w Jarocinie, jako jeden z czterech finalistów Rytmów Młodych, a ich piosenki zaczęły pojawiać się m.in. w radiowej Trójce. 

Trelecaster
Trelecaster mZespół grający współczesną, autorską muzykę instrumentalną, która łączy w sobie elementy wielu gatunków. Wyróżnia się łatwo zapamiętywalnymi melodiami, przestrzennym brzmieniem, dynamiczną sekcją rytmiczną i pełnymi inwencji improwizacjami. Koncerty grupy potwierdzają, że ich muzyki słucha się z dużą przyjemnością i stale rosnącym zaskoczeniem.  Założycielami zespołu są gitarzyści Jarek i Piotrek Trelińscy. W skład zespołu wchodzą również: Żenia Betliński – bas oraz Wojtek Buliński – perkusja. 
Gościnnie z zespołem współpracuje wokalistka, Natalia Szczypuła.

Lech Janerka
Lech Janerka foto Tomasz Augustyn mWokalista, basista, autor tekstów i kompozytor konsekwentnie trzymający się poza wszelkimi trendami, rzadko wchodzący do studia i jeszcze rzadziej obecny w popularnych mediach, od blisko 30 lat jest jednak jedną z najbardziej oryginalnych osobowości polskiej muzyki rockowej. Indywidualista, czerpiąc w równej mierze z muzyki nowofalowej czy post-punka, jak reggae, postindustrialnej elektroniki czy wręcz klasycznego popu, Janerka wymyka się prostym klasyfikacjom. Tworzy muzykę bardzo osobistą, której pozorna przebojowość ukrywa kolejne warstwy znaczeń. Równie oryginalny jest także jako autor zwięzłych tekstów, w których surrealizm, gorzka ironia i syntetyczny komentarz często podkreślane są dadaistycznymi neologizmami. Więcej inf.: culture.pl

 organizatorzy: Miasto Wrocław,  ODT Światowid