Trzy spośród pięciu festiwalowych odsłon Inspiracji-Interpretacji wspominały twórczość artystów związanych z Krakowem. Tegoroczna mocno wrocławska piąta odsłona poświęcona osobie i twórczości Romana Kołakowskiego śle natomiast do Krakowa specjalną "pocztówkę z Wrocławia" (to także tytuł jednej z najpopularniejszych piosenek w wykonaniu tego twórcy) w postaci nagród wyśpiewanych przez dwie utalentowane krakowianki. Kasia Żbel wyjechała z Wrocławia do Krakowa, w którym studiuje aktorstwo, z pierwszą nagrodą i statuetką V Inspiracji-Interpretacji. Ewa Środoń-Prokulewicz wyśpiewała dla siebie nagrodę specjalną. Wróci na światowidową  scenę na przełomie maja/ czerwca 2023 z własnym recitalem!

Kasia ŻbelA

Katarzyna Żbel, I nagroda i statuetka V Inspiracji-Interpretacji

Powoli opada festiwalowy kurz, choć dzięki wystawie prac Tomasza Brody poświęconej wszystkim odsłonom Inspiracji-Interpretacji festiwalowi goście i uczestnicy pozostają w Światowidzie na dłużej. Po szczególnie gwarnych i pełnych muzyki czterech dniach ciepło wspominamy wszystkie uczestniczki, które podczas trwających najpierw warsztatów wielokroć podkreślały, że u nas czują się jak w domu, a żadna konkursowa presja nie spędza im snu z powiek. Praca z Małgorzatą Król- Sozańską, Robertem Jarmużkiem i Dominikiem Mąkosą dała im nowe inspiracje i narzędzia do dalszego artystycznego rozwoju. Wymiana doświadczeń, czas spędzony razem, nawiązane nowe kontakty są zawsze bonusem festiwalowych spotkań.

herbatka

Goście "Herbatki w oparach nostalgii"; od prawej: Urszula Orłowska, Leszek Zduń, Agata Klimczak-Kołakowska, Mariusz Kilian i prowadząca Teresa Drozda. O herbatę podczas spotkania zadbał sklep "Czas na Herbatę".

Festiwalu nie ominęły spore zawirowania, bo nagła nieobecność Konrada Imieli ( jego recital "Waits 2022" miał wybrzmieć w finale imprezy) wpłynęła  na program. Do gości wspominkowej  "Herbatki w oparach nostalgii" dołączył Mariusz Kilian, dla którego twórczość Romana Kołakowskiego jako tłumacza tekstów piosenek wpisała się w sukces jego recitalu z utworami Stinga.  - Roman był nie tylko utalentowany, ale i niezwykle pracowity - wspominała Urszula Orłowska, która z Romanem Kołakowskim przygotowała kilkanaście galowych koncertów PPA - czasem go pytałam kiedy pomiędzy pisaniem, reżyserowałem, komponowaniem ma czas na sen?

Ewa Środoń Prokulewiczzz

 Ewa Środoń- Prokulewicz wyśpiewała nagrodę specjalną, 5 tys. zł z przeznaczeniem na realizację własnego recitalu.

- To była pierwsza osoba, która nie znając mnie wcześniej zaprosiwszy do współpracy okazała na starcie pełne zaufanie - opowiadał aktor Leszek Zduń - gdy spytałem o próbę mojego występu Roman odpowiedział, że próba będzie godzinę przed koncertem. - Jest pan zawodowym aktorem, profesjonalistą, to mi wystarczy - dodał. Podpytywana przez prowadzącą spotkanie Teresę Drozdę Agata Klimczak-Kołakowska przyznała, że po raz pierwszy zetknęła się z późniejszym swoim mężem, gdy jako licealistka debiutowała na PPA, awansując do finału. - Roman zasiadał wtedy w jury, wyglądał tak poważnie i nieprzystępnie, że nie ośmieliłam się do niego nawet podejść, by spytać o uwagi do mojego występu - dodała z uśmiechem.

DSC 1184

Jury: od prawej Agata Klimczak Kołakowska, Teresa Drozda, Leszek Zduń

Drugą część wieczoru wypełniła już tylko muzyka. Jurorzy, choć podkreślali wysoki poziom prezentacji konkursowych w ostatecznym werdykcie byli bardzo zgodni. - Cieszę się - mówiła Teresa Drozda, że tegorocznym bohaterem festiwalu był Roman Kołakowski, znany szerszej publiczności głownie jako reżyser i tłumacz - Inspiracje-Interpretacje zaprezentowały go jako autora, tłumacza i kompozytora. Agata Klimczak-Kołakowska gratulowała wszystkim dwunastu uczestniczkom odwagi  - przygotowałyście trudny program, dla Romana współpraca z młodzieżą zawsze była ważna.

DSC 0044

Katarzyna Miednik; III nagroda

III nagrodę (2 tys. zł) otrzymała Katarzyna Miednik, absolwentka Studium Musicalowego Capitol we Wrocławiu, która walory i dynamikę swojego głosu wspaniale zaprezentowała w piosence "Świt, świt! (sł. Roman Kołakowski, album Alkmija). Marta Olszewska  (II nagroda, 3 tys. zł) szlifuje swoje umiejętności wykonawcze we wrocławskim MDK Śródmieście w grupie Impresja, jurorom podobała się szczególnie jej interpretacja "Przekleństwa Millhaven" (sł. Nick Cave/ Roman Kołakowski; muz. Nick Cave).

Marta Olszewskass

Marta Olszewska; II nagroda

Filigranowa Katarzyna Żbel ze swadą i humorem bawiła publiczność zawiłościami "Denucjacji deklinacji" (sł. Roman Kołakowski, muz. Wojciech Głuch).  Drugi śpiewany przez nią utwór "Wilga", z tekstem Tadeusza Nowaka, prezentował Romana Kołakowskiego jako kompozytora. - Te piosenki i twórczość pana Romana były dla mnie prawdziwym odkryciem - mówiła Kasia, przyjmując pierwszą nagrodę (w wys. 4 tys. zł) i statuetkę festiwalową z rąk jurorów, których ujęła nie tylko świetnym wykonaniem, ale też autentyzmem bycia na scenie.

Kasia Żbel odbiera nagrodę

Katarzyna Żbel odbiera festiwalową statuetkę i gratulacje od jurorek.

Jazzowy feeling czuło się w głosie Ewy Środoń-Prokulewicz, nic dziwnego, że do prezentacji w konkursie wokalistka na co dzień śpiewająca w krakowskich klubach wybrała ballady z repertuaru Nica Cave'a  ("W moich ramionach", "Hotel Boga", sł. Roman Kołakowski). To jej głos oczarował jury tak bardzo, że nagroda specjalna -  5 tys. z przeznaczeniem na realizację własnego recitalu, powędrowała w jej ręce. 

Agata Klimczak Kołakowska

Agata Klimczak-Kołakowska i Leszek Zduń

W finale koncertu laureatów na scenie pojawiła się Agata Klimczak-Kołakowska z Leszkiem Zduniem i Grzegorzem Bukowskim przy fortepianie, wykonując w zaimprowizowanym recitalu piosenki z tekstami bądź muzyką Romana Kołakowskiego z repertuaru Cohena, Brela, Nohavicy, Stachury. Żona artysty nie kryła wzruszenia – Pamięć o Romanie będzie trwała póki kolejni wokaliści zechcą śpiewać jego piosenki.

Katarzyna Sipko/ fot. Marta Gutowska (-> fotogaleria festiwalu)

V Inspiracje-Interpretacje: Roman Kołakowski
z udziałem: Anny Beyer-Sarnickiej, Kingi Janickiej, Anny Jastrzębskiej, Katarzyny Miednik, Marty Olszewskiej, Magdaleny Pogorzelskiej, Aleksandry Robak, Gabrieli Szmel, Ewy Środoń-Prokulewicz, Marty Wieczorkiewicz, Judyty Wojtali, Katarzyny Żbel.

zespół: Małgorzata Król-Sozańska, Robert Jarmużek, Dominik Mąkosa
jurorzy: Teresa Drozda, Agata Klimczak-Kołakowska, Leszek Zduń
prowadzenie koncertów: Maciej Szabatowski

gościnnie: Mariusz Kilian, Urszula Orłowska, Tomasz Broda, Grzegorz Bukowski

oprawa graficzna i scenograficzna: Renata Kurczyńska

koordynator festiwalu: Adam Buczma

1-4 grudnia 2022