monotypia_krokodyle rysowane piórkiem na żółtym tle

 

Monotypia to technika graficzna, która pozwala na uzyskanie tylko jednej odbitki, ale to nie przeszkadza nam w tworzeniu wielu ciekawych artystycznych efektów. 

Do przygotowania żelatynowej matrycy potrzebujemy płaskiego naczynia (z plastiku, metalu lub szkła) oraz roztworu żelatyny (rozpuszczamy ją w gorącej wodzie w proporcji 2,5 łyżeczki żelatyny na szklankę wody). Wlewamy go do naczynia i pozostawiamy do skrzepnięcia, ale ważne jest, by roztwór nie zawierał bąbli powietrza oraz wypełniał naczynie po same brzegi!

Sprawdźcie na filmie zastosowanie żelatynowej tafli – możecie na niej malować (farbą akrylową oraz pędzlem/gąbką/wałkiem/ zwiniętą folią) nakładać szablony, odciskać różne struktury (kawałki koronki, sznurka, siatki). Kompozycje, które stworzycie na matrycy przeniesiecie na papier, dociskając go delikatnie dłonią do żelatyny. Uważajcie, bo za duży docisk może spowodować uszkodzenie matrycy!

Każda z odbitek przygotowana tą techniką będzie niepowtarzalna (nie uzyskacie dwóch, czy kilku identycznych obrazków), ale na prac plastonline sl MMgotowych odbitkach możecie na przykład rysować - piórkiem, czy kredkami! To świetne ćwiczenie na wyobraźnię! Hanna Zawadzka-Woźniak  w odbitej strukturze siatki dostrzegła łuski, więc dorysowała piórkiem krokodyle ;-)

Na zajęcia wchodzimy klikając w paletę ->