publiczność

W tegorocznym, już dziesiątym, Festiwalu Bajkopisarzy Piernikowa Chata udział wzięło ponad dwadzieścia wrocławskich i podwrocławskich podstawówek. Z nadesłanych 135 prac wybraliśmy dziesiątkę autorów - półfinalistów.

Półfinaliści Piernikowej Chaty

Wszyscy młodzi bajkopisarze pojawili się najpierw na scenie, odbierając gratulacje, dyplomy i nagrody za pisemny etap konkursu. Za chwilę czekało ich kolejne konkursowe zadanie - opowiedzenie napisanych przez siebie baśni przed licznie zgromadzoną publicznością.

Zuzanna Molenda i Edyta skarżyńska

Swoje prezentacje młodzi autorzy przygotowywali wcześniej na warsztatach żywego słowa, które prowadziła Edyta Skarżyńska, aktorka Teatru Lalek. Pani Edyta (na zdjęciu powyżej z prawej) uczestniczyła również w jednej z prezentacji oraz bardzo wspierała konkursowe popisy uczestników.

Jurorzy Piernikowej Chaty

Baśniowych opowieści słuchali także jurorzy w osobach: Aldony Komur, Łukasza Dębskiego i Tomasza Traczyka - podczas imprezy był czas na dzielenie się wrażeniami.

Emilia Kaźmierska

- A dlaczego tylko ja mam być brzydka? – mówiła do Latającego Smoka głosem wiedźmy Paskudnicy rozpoczynająca konkurs Emilka Kaźmierska - Dlaczego nie żal ci mnie! Popatrz na mnie! Jestem pryszczata, zezowata, krzywonoga i garbata! I kogo to obchodzi?!  Opowieść Emilki "O wiedźmie Paskudnicy i Latającym Smoku" okazała się być pasjonującą i zabawną  historią. Tytułowa sfrustrowana i zamieniająca śliczne księżniczki w żaby wiedźma Paskudnica dzięki przyjaźni ze Smokiem i spotkaniu Czarnowłosej - córki króla Szczęściogrodu odmieniła swoje życie na szczęśliwsze.

Olga Samocka

Olga Samocka (kl 4 SP 47) przekonała publiczność, że ciekawe historie mieszkają bardzo blisko np we wrocławskim Parku Południowym. To właśnie tam bohaterka opowieści "Bajkopustek" dostała się do zaczarowanego świata, w którym nikt nie kochał baśni. Niskacz i Pyskacz - krasnale służący królowi Bajkopustkowi mieli za zadanie wszelkie opowieści zjadać, a baśniowe postaci więzić w lochu. Całe szczęście że baśnie zostały uratowane!

Zuzanna Łuka

Tristitia - opowiadała Zuzanna Łuka (kl V SP nr 15, opowieść "Tristitia Wawelska") była to istota o pięknej kobiecej twarzy, w czarnej szacie, stopami nie dotykająca ziemi. Zadomowiła się  w Krakowie w jamie pod zamkiem i gdy tylko się pojawiała, biada była temu, kto był radosny. Jak się wkrótce okazało z chronicznego smutku uratował mieszkańców Krakowa aptekarz Gaudium, który stworzył specjalną tabletkę w kształcie łzy - witaminę MŁOŚCI!

Grzegorz Ciapa

Lasy bywają przeróżne. Mogą być zielone, szumiące, niosące ukojenie. Są też lasy wieżowców – szarych, betonowych i bezdusznych. Jest również dżungla ludzi rządząca się własnymi, lecz jak na dżunglę przystało, dzikimi prawami. "Borys Niepokonany" - historia opowiedziana przez Grzegorza Ciapę (kl VI SP 47) pięknym poetyckim językiem przekonywała nas o tym, że popularność, siła i niezłomność uzyskane dzięki magii (Borys miał magiczne lustro) nie jest tak ważna w życiu jak bliskość i miłość naszych najbliższych.

Szymon Wrabec

Na ścianie wisiało stare lustro. Kuba zbliżył się do niego. Znów zamiast własnego odbicia zobaczył chłopca z obrazu, ale teraz wiedział co chce zrobić. Wyciągnął dłoń, a ta przeniknęła na drugą stronę lustra. Wziął głęboki oddech i powoli cały zaczął wchodzić do środka, aż cały znalazł się po drugiej stronie. Opowieść Szymona Wrabca (kl VI, SP Kamieniec Wrocławski) obfitowała w tajemnice. Jej bohater Jakub, dzięki chłopcu z magicznego lustra, zrozumiał jak może zdobyć miłość swojej nowej rodziny.

Gala Piernikowej Chaty/ przerwa w konkursie

Przerwa w połowie konkursu była świetną okazją do wymiany wrażeń oraz skorzystania z zasobnego stołu z łakociami od Piernikowej Chaty. 

Teatr Coś Więcej

A tuż po przerwie na scenie pojawiły się aktorki Teatru Coś Więcej, by krótką, zabawną prezentacją zapowiedzieć kolejnego uczestnika konkursu.

Julia Zalewska

Konkursowy temat: Nowe szaty starej baśni/ Legenda o Smoku Wawelskim okazał się być dla dzieci bardzo atrakcyjny. Julia Zalewska (kl IV, SP 109) w swojej opowieści także trawestowała historię o słynnym krakowskim smoku. Ale jej Smok był jednak bardzo przyjaznym stworzeniem! Wszyscy w Krakowie go lubili, choć nie podobało się to czarodziejowi Dratewce. Mag wytwarzając smog, skutecznie wypłoszył smoka z wawelskiej jaskini! Nie pomogły nawet zabiegi pana Alberta Elektrody! Dziś, gdy mamy coraz więcej samochodów elektrycznych, to może smog zniknie i Smok do Krakowa powróci?

Natalia Domaradzka

Natalia Domaradzka (kl IV SP Kamieniec Wrocławski) "Baśnią o przyjaźni" pokazywała jak wiele w życiu znaczy prawdziwa przyjaźń. Klara, by uratować rodzinę musiała iść do Niebieskiego Lasu by zdobyć magiczne lustro. Spotkany w podróży Kamil okazał jej swą wielką pomoc w poszukiwaniach, w przezwyciężaniu niebezpieczeństw, jak i w walce ze sprytnymi wilkami. Cała opowieść miała szczęśliwie zakończenie!

Krystian Wertka

Krystian Wertka (kl V SP 34) swoją prezentacją bardzo rozśmieszył publiczność! Jego opowieść "Legenda o Smoku Wawelskim - dementi" obfitowała w aktorskie  przebieranki, a sama historia napełniała wszystkich humorem. Wyjaśniło się też parę kwestii w sprawie złej legendy wawelskiego smoka. Plotka, że zjada owce wzięła się stąd, że smok zwykł używać owiec jako poduszki, ale jakoś nikt nie zapamiętał, że po poobiedniej drzemce zawsze je wypuszczał! Niemożliwe było także, by Smok pożerał królewny, bo te jak wszystkie eleganckie damy używają perfum, a tego w pożywieniu by nie zniosło czułe smocze powonienie ;-).

Sara RudyszynSara Rudyszyn (kl VI SP 44, opowieść "Nazywam się Smok") jako Smok wegetarianin zamieszkała pod Wawelem z woli smoczych rodziców. Rodzice wierzyli - opowiadał Smok - że kiedy pooddycham atmosferą królów i księżniczek, mój wegetarianizm zostanie uleczony. Łagodność Smoka sprawiła, że mieszkańcy bardzo go pokochali. Niestety, gdy miastu zagroziły smoki wyklęte, które dotarły do Krakowa z Krainy Wulkanów, Smok martwił się, że warzywna dieta pozbawiła go ogniowych mocy. Udało mu się jednak obronić Kraków, ale sam Smok zapłacił za to życiem - skamieniał na zawsze!

Zosia Tyrek

 Jako ostatnia w konkursie wystąpiła Zosia Tyrek (kl VI SP Kamieniec Wrocławski) opowiadając baśń "Smok Wegański" W jej historii słynny potwór okazał się być żarłokiem - roślinożercą i wywołał w okolicach Krakowa klęskę urodzaju! Na pomoc królowej Krakówce przybył młody szewczyk. Sprytny młodzieniec skusił smoka pięknym jabłkiem z niespodzianką w postaci leku na przeczyszczenie w środku. Oj miał się ten smok z pyszna! Uznał, że tutejsza dieta jednak mu nie służy i uciekł z Krakowa w nieznane.

Plebiscyt publiczności

Zaraz po zakończonym konkursie na scenie pojawiły się plebiscytowe urny. Każdy z dziecięcych zespołów jurorskich miał trzy głosy, którymi wyróżniał najciekawsze opowieści.

Jurorzy Piernikowej Chaty

A tymczasem jurorzy zajęci byli omawianiem prezentacji i przyznawaniem swoich punktów. Mieli wyłonić także trójkę finalistów.

Liczenie głosów

W sali obok dziewczyny z Teatru Coś Więcej pracowicie zliczały głosy publiczności.

dyplomy

 I powoli zaczynało być wiadome, kto może liczyć na dalsze nagrody i dyplom Bajarza Piernikowej Chaty.

Teatr Ekstrawersja

Natomiast na sali widowiskowej publiczność bawiła się w najlepsze w towarzystwie Teatru Ekstrawersja.

Teatr Ekstrawersja z publicznością na scenie

A zabawa ta przybierała chwilami bardzo ekspresyjną formę ;-)!

Wręczanie nagród dla bajarzy

Pojawienie się na scenie jurorów oznaczało jedno - będą nagradzać!

Zgodność werdyktu jurorów i publiczności okazała się bardzo duża! Bajarze Piernikowej Chaty 2017 to: Szymon Wrabec, Krystian Wertke, Zosia Tyrek i Emilka Kaźmierska. 

Warsztaty literackie Piernikowej Chaty

Dla dzieci to nie były wszystkie atrakcje Piernikowej Chaty. W sobotę spotkały się ponownie na warsztatach literackich prowadzonych przez Łukasza Dębskiego.

Warsztaty literackie

Tym razem prowadzący postawił na multikreatywność. Najpierw była rozgrzewka w czytaniu językowych łamańców, a potem praca nad tekstem jednoaktówki pt. Krasnal Gigant atakuje Wrocław, który trzeba było nie tylko wymyślić,

Prace dzieci

ale też stworzyć ilustracje i wydać ręcznie w formie broszury ;-).

CZytanie sztuki na scenie

Pierwsze czytanie na scenie odbyło się zaraz po przepisaniu tekstu przez pana Łukasza, a ten zabieg sprawił, że dialogi wymyślone przez dzieci stały się rymowane (ot poeci i ich czary ;-) )!

Łukasz Dębski rozdaje uczestnikom warsztatów swoje książki

W finale jak zawsze młodzi autorzy wzbogacali swój księgozbiór o nowe dzieło - tym razem otrzymali rymowany Wierszownik z podróży dookoła świata autorstwa Łukasza Dębskiego.

Łukasz Dębski

oczywiście z autografami ;-)

 

Tort Piernikowa Chata

Tort Piernikowa Chata też nie zawiódł smakiem. A kolejne literackie zmagania w Światowidzie już w przyszłym roku. Bajkopisarze do piór! ;-)

 

Piernikowa Chata - werdykt finałowy

Piernikowa Chata - lista półfinalistów

Piernikowa Chata - prezentacje filmowe 

X Festiwal Bajkopisarzy Piernikowa ChataShow Gallery