XII Festiwal Bajkopisarzy Piernikowa Chata

Festiwale
Termin: piątek, 29 marzec 2019

 

„Opowieści pobudzają, wzruszają, rodzą smutek, pytania, tęsknoty i głębokie zrozumienie (...), są lekarstwem, które wzmacnia i pokazuje właściwą drogę każdemu człowiekowi.” – pisała w swojej niezwykłej książce „Biegnąca z wilkami” Clarissa Pinkola Estés. Bajki, baśnie i legendy leżą u źródeł naszej kultury, od zawsze koiły nasze lęki przed nieznanym, ale przede wszystkim potrafiły zaciekawiać!. Chęć stworzenia przestrzeni, by dzieci na dłużej mogły pobyć w świecie baśni oraz miały okazję kreować ten świat, stała się w Światowidzie inspiracją do narodzin bajkowej imprezy – słodkiej i magicznej jak... domek z piernika!

Na tegoroczny (już dwunasty!) Festiwal Bajkopisarzy „Piernikowa Chata”, złożą się jak zawsze konkurs i warsztaty dla dzieci. Konkurs jest nie lada wyzwaniem! Nie tylko należy napisać baśń na jeden z trzech podanych w regulaminie tematów, ale jeśli baśń spodoba się jurorom i kandydat na bajkopisarza znajdzie się w dziesiątce laureatów - trzeba sprostać kolejnemu zadaniu. Podczas uroczystej gali, w sali szczelnie wypełnionej publicznością bajkopisarz zamienia się w bajarza, prezentując na scenie wcześniej napisaną przez siebie historię.

A zadanie łatwe nie jest, bo tworzywo literackie w formie pisanej i mówionej to dwa zupełnie inne światy, posługujące się kompletnie odmiennymi środkami wyrazu! Sednem prezentacji na scenie ma być żywe słowo – takie, którym można oczarować słuchacza, a umieć zaciekawić tym, o czym się mówi, to wielka sztuka!

Piernikowa Chata to także obecność gości. Edyta Skarżyńska - aktorka Teatru Lalek we Wrocławiu, poprowadzi warsztaty żywego słowa przygotowujące półfinalistów konkursu do udziału w Gali. Gościem honorowym festiwalu jest Marcin Pałasz - autor słuchowisk radiowych i  kilkudziesięciu książek dla dzieci, w tym słynnej serii o psie Elfie ("Sposób na Elfa" figuruje na liście lektur szkolnych), który przewodniczyć będzie jury konkursowemu na Gali oraz poprowadzi warsztaty literackie dla laureatów konkursu wieńczące festiwal. 

TERMINARZ FESTIWALU

piernikowa 1 slKONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ BAŚŃ
etap pisemny: termin nadsyłania prac: 22 lutego 2019 r. (liczy się data stempla pocztowego); prace należy wysłać na adres: ODT Światowid ul. Sempołowskiej 54 A 51-661 Wrocław, z dopiskiem „Piernikowa Chata”; termin ogłoszenia nazwisk półfinalistów - 6 marca 2019 r. – na stronie internetowej ośrodka.

piernikowa 1 slWARSZTATY ŻYWEGO SŁOWA
Warsztaty kierowane do półfinalistów - 10 laureatów etapu pisemnego, poprowadzi Edyta Skarzyńska, aktorka Wrocławskiego Teatru Lalek. Warsztaty są nieobowiązkowe i bezpłatne, a ich rolą jest pomoc uczestnikom konkursu z zakresu przeanalizowania tekstu i przetransponowania go z formy pisanej na atrakcyjnie poprowadzoną prezentację „na żywo”. Półfinalistów prosimy o potwierdzanie chęci uczestniczenia w warsztatach na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Pierwsze spotkanie dla całej grupy odbędzie się 9 marca 2019 o godz. 10.00; wtedy też ustalimy harmonogram spotkań indywidualnych na dni 17 i 24 marca 2019

piernikowa 1 slGALA FESTIWALU – 29 marca 2019 r. godz. 10.00
Konkurs na najpiękniejszą baśń - etap ustny
Gala to nie tylko 10 konkursowych magicznych opowieści, ale także program artystyczny Kazio Sponge Show w wykonaniu aktorki Wrocławskiego Teatru Lalek Anny Makowskiej Kowalczyk oraz słodki poczęstunek dla publiczności, którą stanowią dzieci z klas uczestników konkursu. Publiczność jako dziecięce jury przyznaje także nagrody w osobnym plebiscycie. Gościem festiwalu i przewodniczącym jury ekspertów jest Marcin Pałasz

piernikowa 1 slWARSZTATY LITERACKIE z Marcinem Pałaszem – 30 marca 2019 r. godz. 10.00
Udział w warsztatach literackich jest nagrodą dla najlepszych bajkopisarzy (10. laureatów oraz wskazana przez jury liczba osób wyróżnionych w etapie pisemnym konkursu). Podczas warsztatów planowany jest także słodki poczęstunek – tort Piernikowa Chata.

 

 

 

Terminy


  • piątek, 29 marzec 2019