warsztaty gipsorytu, nakładanie farby na gipsową matrycę z obrazkiem chrząszcza

Kolejną techniką w naszym graficznym elementarzu jest gipsoryt. Matrycę przygotujemy wylewając płynny gips w ramkę np. ulepioną z plasteliny na gładkiej, równej najlepiej szklanej powierzchni. Zaprojektowany na papierze wzór przenosimy na gipsową matrycę z pomocą naostrzonego ołówka. Wzór na matrycy pogłębiamy igłą graficzną (lub rysikiem zużytego długopisu).

Teraz następuje najbardziej czasochłonna i wymagająca precyzji część pracy, zobaczcie na filmie jak zdjąć dłutkiem (lub nożykiem) warstwę gipsu wokół wzoru, tak by stał się on wypukły (gipsoryt to technika druku wypukłego). Gips jest miękki dlatego bardzo przyjemnie się w nim pracuje. Łatwo go zarysować, wyciąć, wyskrobać.

W finale matrycę powlekamy farbą (np. olejną) i odbijamy obrazek na papierze, ale trzeba być ostrożnym, żeby nie nie uszkodzić lub ukruszyć niechcący powierzchni płytki. Do zabezpieczenia i utwardzenia matrycy używa się szelaku. Pamiętajcie, by gipsową matrycę (także przed i po pociągnięciu jej szelakiem) grafika sl MMnajpierw dobrze wysuszyć tzn. odczekać dzień lub dwa przed odbijaniem wzoru na papierze!

Na zajęcia wchodzimy klikając w graficzny wałek ->

Sprawdźcie ZAMIENNIKI, które możecie wykorzystać podczas domowej pracy nad gipsorytem.

Pracownia Grafiki Artystycznej Marty Lech