grafika, portret Andrzeja Zauchy

 

Festiwal Inspiracje-Interpretacje jest uhonorowaniem artystycznych autorytetów, znakomitych autorów piosenek, ale też wybitnych wykonawców, których odejście pozostawiło na scenie muzycznej dojmująco pustą przestrzeń. Dla młodych wykonawców piosenka z mistrzowskiego kanonu zawsze pozostaje znakomitą szkołą warsztatu, a po przefiltrowaniu jej przez siebie - szansą zaciekawienia innych własnym punktem widzenia!

Formuła konkursu otwarta na różnorodne gatunki muzyczne i formy ekspresji nie narzuca uczestnikom żadnych ram tworzonych przez nich interpretacji - poza tematem -  inspiracją pierwszej edycji festiwalu jest repertuar Andrzeja Zauchy. Zmierzy się z nim dwunastka młodych wokalistów, która szczęśliwie przeszła przez eliminacje wstępne.

Mają na koncie wyróżnienia bądź nagrody zdobyte w konkursach i na festiwalach, pochodzą z różnych miejsc w Polsce, uczą się, pracują lub studiują (np. wokalistykę czy aktorstwo), wykonują też czasem pozamuzyczne zawody. Dla wszystkich z nich to właśnie muzyka jest największą pasją, a piosenka literacka zajmuje w niej miejsce szczególne.  Wśród wybranych przez nich piosenek, które usłyszymy w konkursie  znalazły się m.in. : Jak na lotni, Czarny Alibaba, Bądź moim natchnieniem, Leniwy diabeł,  Baw się lalkami,  Bezsenność we dwoje, O cudzie w tancbudzie, Myśmy byli sobie pisani.

Przy fortepianach zasiądzie dwóch znakomitych akompaniatorów: Łukasz Damrych i Tomasz Kaczmarek - to oni będą towarzyszyć wokalistom podczas konkursu i koncertu laureatów. W fotelach jurorskich zobaczymy muzyków i koneserów piosenki literackiej: Bogusława Sobczuka, Cezarego Studniaka i Jerzego Łabę.

Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda.

W konkursie wystąpią: Anna Blanka Dulny-Leszczyńska, Dominik Fijałkowski, Sonia Hornatkiewicz, Adrianna Izydorczyk, Malwina Jańta, Anna Jastrzębska, Joanna Mulik, Paweł Nikody, Monika Padewska, Barbara Piotrowska, Kacper Siekirka, Magdalena Stefanowska.

uczestnicy | jurorzy | goście | zespół